Preminuo Jack Welch – menadžer vijeka

Umro je Jack Welch, bivši izvršni direktor General Electrica, koji je kompaniju učinio jednom od najvećih na svijetu. Imao je 84 godine, a uzrok smrti je otkazivanje bubrega.

Nakon što je postao najmlađi CEO u istoriji GE-a, na čelu te kompanije bio je dvadeset godina, a tokom njegove je vladavine dionica kompanije porasla gotovo 3000 posto. Godine 1999. GE postao je najveća svjetska kompanija po tržišnoj vrijednosti koja je tada bila veća od 500 milijardi dolara. Stoga ne čudi što ga je te iste godine Fortune prozvao “Menadžerom vijeka”.

Tokom svoje je vladavine Welch General Electric učinio puno više od industrijskog giganta i to zahvaljujući brojnim akvizicijama i širenjem poslovanja u finansije i konsultantske usluge. Usto, kako piše Bloomberg, osnovao je i GE Capital Bank.

– Postao je zlatnim standardom za genijalnost, ikonom industrijske mašte. Njegova postignuća ostvarena tokom vije decenije šefovanja General Electricom mogu se vidjeti malo gdje drugdje – rekao je Jeffrey Sonnenfels, profesor na prestižnom američkom Univerzitetu Yale, koji je Welcha poznavao od 1980-ih.

Bio je poznat po svojoj netaktičnosti i stalnom rezanju troškova i radnih mjesta (tokom svoje je karijere otpustio desetine hiljada  radnika), a poslovnjaci su mu se uvijek divili zbog sposobnosti da poveća zaradu i tržišnu vrijednost kompanije. Iz tog su razloga mnogi kopirali njegove liderske strategije, a među njima su i W. James McNerney Jr., koji je zasjeo na čelo Boeinga, te Robert Nardelli, koji je upravljao Home Depotom i Chryslerom.

Nakon što se zaposlio u General Electricu, Jack Welch brzo je stigao do upravljačkih pozicija, a budući da je stalno propitkivao način vođenja kompanije, stekao je reputaciju kao veoma svojeglava osoba. Budućnost GE-a vidio je u plastici, medicinskoj opremi i finansijskim servisima, a ne u opremi za domaćinstvo. Kada je naslijedio Reginalda Jonesa na poziciji izvršnog direktora , podijelio je odjele kompanije kao pobjednike, odnosno one koje su na prvom ili drugom mjestu u cijeloj industriji, te na gubitnike, šo su bile uglavnom starije divizije.

U samo pet godina prodao je preko 200 odjeljenja i zatvorio desetak fabrika, godišnje je otpuštao 10 posto zaposlenih. Radnu snagu kompanije u tom je kratkom razdoblju smanjio za visokih 239.000, odnosno za trećinu.

– Uspješni vođa šokiraće organizaciju i dovesti je do oporavka. Neuspješni vođa šokiraće je i paralizovati – rekao je u jednom od svojih intervjua 1994. dodajući kako se “organizacije konstantno moraju regenerisati”.

https://www.youtube.com/watch?v=YMouLQa8Trc

Slični Članci