Države koje investiraju premalo u zdravstveni sistem mogle bi se suočiti sa smanjenjem kreditnog rejtinga, izjavio je Mario Monti, predsjedavajući Panevropskom komisijom za zdravlje i održivi razvoj pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.
– Pandemija poput ove predstavlja ogromne prijetnje, ne samo za finansijsku stabilnost već za cjelokupan ekonomski i finansijski sistem, rekao je Monti za Rojters.
Monti, bivši italijanski premijer, predsjedavajući je Panevropskom komisijom, koju je prošlog septembra osnovao direktor Kancelarije SZO za Evropu Hans Kluge.
Ova komisija je preporučila da članice Grupe 20 (G20) osnuju Globalni odbor za zdravstvo koji bi radio na sprečavanju budućih pandemija kroz identifikovanje rizika, određivanje globalnih mjerila za spremnost zdravstvenog sistema i promovisanje investicija u zdravstvenu infrastrukturu.
U izvještaju komisije se procjenjuje da je izgubljeno više od 10.000 milijardi dolara širom svijeta zbog pandemije kovida-19 i lokdauna za sprečavanje širenja infekcije koji su zatvorili preduzeća i ljude u svojim domovima.
– Svaki napor da se unaprijed integrišu zdravstvo i finansije će se u velikoj mjeri isplatiti, rekao je Monti u intervjuu.
Globalni zdravstveni odbor bi, kako kaže, bio napravljen po uzoru na Finansijski odbor za stabilnost, koji je oformljen nakon finansijske krize u 2008. godini, i koji je pomogao definisanju globalnih regulativa za smanjenje finansijskih i bankarskih rizika.
Njegov zadatak bi bio da se preokrene trend u okviru kojeg su mnoge države smanjile potrošnju na zdravstvo nakon krize 2008. godine.
– Da bi se zemlje nagovorile da troše više, zdravstveni rizici bi se mogli pretvoriti u finansijske rizike, rekao je Monti, dodajući da bi države sa nedovoljnim ulaganjima tada mogle da se suoče sa rizikom od smanjenja kreditnog rejtinga.
– Agencije za kreditni rejting bi, u okviru svojih procena, mogle uzeti u obzir spremnost zdravstvenog sistema, navodi se u izveštaju Komisije.