Predstavnici Svjetske banke i CBCG održali uvodni sastanak o elektronskim plaćanjima u Crnoj Gori

U Centralnoj banci Crne Gore (CBCG) održan je sastanak sa predstavnicima Svjetske banke, čime je zvanično započeta dvodnevna misija čiji je cilj sveobuhvatna procjena stanja u oblasti elektronskih plaćanja u Crnoj Gori, sa fokusom na nivo prihvatanja i korišćenja ovih usluga.
Kako je saopšteno iz CBCG, u okviru ove misije, tim Svjetske banke će održati niz sastanaka sa predstavnicima CBCG, Ministarstva finansija, Privredne komore, Centralnog registra privrednih subjekata (CRPS), platnih institucija i poslovnih banaka. U fokusu diskusija biće sprovođenje procjene prihvatanja elektronskih plaćanja (EPA – Electronic Payment Acceptance), koja će uključiti detaljnu analizu trenutnog stanja u ovoj oblasti i identifikaciju ključnih koraka za unapređenje prihvatanja i korišćenja elektronskih plaćanja u zemlji.
“Tokom uvodnog sastanka, predstavnici CBCG na čelu sa viceguvernerkom dr Zoricom Kalezić razmijenili su sa predstavnicima Svjetske banke mišljenja o ključnim trendovima i izazovima u razvoju digitalnih plaćanja, posebno u kontekstu njihove dostupnosti, efikasnosti i sigurnosti. Istaknuta je važnost digitalne transformacije platnog sistema kao ključnog faktora za povećanje konkurentnosti crnogorske
ekonomije i ubrzanje njenog razvoja”, navodi se u saopštenju.
Uključivanje Crne Gore u SEPA zonu i razvoj nacionalnog sistema za instant plaćanja – TIPS klon, koji se realizuje uz podršku Svjetske banke, dodatno će ubrzati procese modernizacije platnog sistema i unapređenja elektronskih plaćanja u zemlji. Članstvo u
SEPA , kaka navode, omogućava korisnicima u Crnoj Gori da obavljaju transakcije pod istim uslovima kao i korisnici u drugim SEPA članicama, dok će implementacija TIPS klon sistema osigurati brže, sigurnije i efikasnije plaćanje u realnom vremenu.

“Ove inicijative će stvoriti dodatne mogućnosti za razvoj digitalnih usluga, podstaći širu primjenu elektronskih plaćanja i povećati konkurentnost crnogorskog finansijskog sektora. Na osnovu prikupljenih podataka i analiza, Svjetska banka će pripremiti preporuke za
unapređenje elektronskih plaćanja u Crnoj Gori. EPA misija se realizuje u okviru projekta „Modernizacija platnih sistema Zapadnog
Balkana“ koji od 2022. godine sprovodi Svjetska banka u šest zemalja ovog regiona, u saradnji sa Savjetom za regionalnu saradnju i CEFTA Sekretarijatom, uz podršku Evropske komisije”, navodi se u saopštenju.

Dodaju da ovaj projekat obuhvata i druge strateške aktivnosti koje će doprinijeti modernizaciji finansijskog sektora u zemljama Zapadnog Balkana.

“Među prioritetima su kreiranje regionalnog registra “Know Your Client”(KYC), harmonizacija okvira za licenciranje nebankarskih pružalaca platnih usluga, razvoj strategija za finansijsku edukaciju i unapređenje kapaciteta sajber bezbjednosti”, zaključuje se u saopštenju.

Slični Članci