Zatvaranje fabrika bio bi pogrešan potez Folksvagena, rekao je njemački kancelar Olaf Šolc, dodajući da najveći evropski proizvođač automobila ima odgovornost prema svojim zaposlenima.
Dramatično u Nemačkoj – moguća neograničena blokada: Oglasio se Šolc
Folksvagen je u sporu sa osobljem oko smanjenja plata i mogućeg zatvaranja fabrika u cilju suprotstavljanja visokim troškovima u Njemačkoj i masovno jeftinijim azijskim rivalima koji ulaze na evropsko tržište, piše Rojters.
Obje strane idu u četvrtu rundu pregovora u ponedjeljak.
“O konkretnim odlukama će se pregovarati između poslodavaca i predstavnika radnika. Moje mišljenje je jasno: zatvaranje fabrika ne bi bio pravi put”, rekao je Šolc za Funke Media Group.
“To ne bi bilo u redu jer su loše upravljačke odluke doprinijele teškoj situaciji”, dodao je on.
Radnici VW “dupliraju” štrajk
Radnici Folksvagena krenuće u produženi štrajk u ponedeljak, pojačavajući žestoki spor s upravom oko otpuštanja i zatvaranja fabrika na tlu Njemačke, navodi se u saopštenju sindikata.
Sindikat IG Metal rekao je da će radnici ostaviti alate četiri sata na devet različitih lokacija u takozvanim štrajkovima „upozorenja“ širom zemlje, dvostruko dužim od prve runde industrijskih akcija početkom decembra.
Izlasci su tempirani da se poklope sa narednim krugom razgovora između VW i predstavnika radnika o mjerama za rezanje troškova za koje kompanija kaže da su od ključne važnosti za konkurentnost u odnosu na rastuće troškove i inostrane rivale.
Folksvagen je u četvrtak saopštio da uprava i predstavnici radnika ostaju u dijalogu kako bi zajednički razvili održiva, dugoročna rješenja koja obuhvataju ekonomsku stabilnost i sigurne izglede za zapošljavanje.
Kriza u najvećem evropskom proizvođaču automobila pogodila je Njemačku u vrijeme ekonomske neizvjesnosti i unutrašnjeg političkog preokreta, kao i širih previranja među proizvođačima automobila u regiji.
Očekuje se da će u ponedeljak hiljade radnika VW prisustvovati skupu u Volfsburgu, neposredno prije početka pregovora. Ako se ne postigne dogovor, sindikalci su “signalizirali” duže, možda čak i neograničene štrajkove.