Na svjetskim valutnim tržištima euro i dolar oslabili su prošloge nedelje u odnosu na japanski jen, jer ga ulagači smatraju sigurnijim utočištem za kapital u nesigurnim vremenima. Kurs eura prema američkoj valuti oslabio je prošle nedelje 0,15 posto, na 1,3410 dolara. Euro je pao i prema japanskoj valuti, za 0,6 posto, na 136,85 jena. I dolar je oslabio prema ‘japancu’, za 0,5 posto, na 102,05 jena.
Jačanje jena, kao i švicarskog franka, posljedica je eskalacije geopolitičkih napetosti, nakon što je američki predsjednik Barack Obama odobrio ciljane vazdušne udare na sjeveru Iraka radi zaštite jesidske manjine i američkog osoblja.
U razdobljima geopolitičkih napetosti ulagači traže sigurnija utočišta za kapital, pa obično kupuju jen i franak zbog likvidnosti. “Motiv je potraga za sigurnim utočištem. Dodatno su takvim kretanjima pridonijeli udari u Iraku”, tumači Vassili Serebriakov iz BNP Paribasa.
Valutna tržišta do sada su se uglavnom oglušivala na upozorenja u vezi sa stanjem u Ukrajini, Gazi i Iraku, no sada se pojavila zabrinutost da bi mješavina sankcija i eventualnog poskupljenja nafte mogla zakočiti rast svjetske ekonomije.
Pod najvećim je pritiskom prošle nedelje bila evropska valuta zbog niza slabih pokazatelja iz ekonomije eurozone.
Italija je u drugom tromjesečju neočekivano zaronila u recesiju, a loša vijest stigla je i iz njemačke ekonomije koja je u junu zabilježila najveći pad industrijskih narudžbi u gotovo tri godine, za 3,2 posto.
Među razlozima toga pada njemačko ministarstvo ekonomije izdvojilo je slabu potražnju iz eurozone, ali i pojačani oprez kompanija u naručivanju s obzirom na eskalaciju geoplitičke napetosti.
“Njemačka je preko trgovine vrlo snažno povezana s Rusijom pa će s obzirom na trgovinske sankcije koje se trenutno uvode biti među zemljama najteže pogođenima tim mjerama”, tumači Ian Stannard iz londonskog ogranka Morgan Stanleya.