Istraživanja pokazuju kako je razgovor o plati radnicima najstresnija tema s kojom se mogu susresti. Kako li im je tek kad moraju šefa zatražiti povišicu?
Kao i kod svakog pregovaranja potrebno je imati plan. Evo kako bi to trebalo da izgleda.
1. Postavite granice
Prije svakog pregovaranja morate znati što je prihvatljivo, a šta ne; ispod koje cifre ne možete nikako ići. Pripazite da adrenalin i uzbuđenje ne prevladaju nad racionalnim shvatanjem situacije.
2. Taktika
Hoćete li zatražiti 20 posto povišice, znajući da ćete prihvatiti i 10 ili ćete se zadržati na 20 pod svaku cijenu? Prije pregovora morate odlučiti o taktici. Ovo je kao da igrate poker. Isto tako važno je znati prepoznati trenutak kada je najbolje za razgovor sa šefom, to jest kada su najveće šanse da udovolji vašim zahtjevima.
3. Obrazložite
Za vašu povišicu mora postojati dobar razlog, nešto što ste vrijedno za kompaniju napravili u posljednje vrijeme. Takođe, dobro je znati kakva je situacija s ostalim radnicima. Jesu li oni dobili povišicu, ako jesu, kada i zašto? Sve je to korisno znati prije razgovora sa šefom.
4. Ostanite mirni i slušajte
Nemojte pokazivati anksioznost. Svoj predlog iznesite samo jednom, nemojte ga ponavljati kao papagaj. Ispašćete nesigurni i nametljivi. Takođe, pažljivo slušajte šta šef ima za reći, dajte mu priliku da objasni situaciju. Tako ćete prije moći stvoriti dijalog nego da samo vi pričate.
5. Pitajte šefa kako bi on postupio
Obrnite situaciju i pitajte poslodavca šta bi on učinio u vašoj situaciji. Pitajte ga bi li on prihvatio dogovorenu ponudu da je na vašem mjestu.