Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš pozvao je na ukidanje globalnih nejednakosti, dodatno izraženih usljed pandemije koronavirusa, ocijenivši da se svijet nalazi na prelomnoj tački.
– Koronavirus se poredi sa rendgenom koji otkriva prelome u krhkom kosturu društava koja smo izgradili – rekao je Gutereš na godišnjem predavanju povodom rođendana nekadašnjeg južnoafričkog predsjednika Nelsona Mandele.
Gutereš je naveo da kriza izazvana pandemijom svuda razotkriva lažna ubijeđenja: “laž da slobodna tržišta mogu da isporuče zdravstvenu zaštitu za sve, fikciju da neplaćena njega nije rad, iluziju da živimo u postrasističkom svijetu, mit da smo svi u istom čamcu”.
Dodao je da su se razvijene zemlje snažno posvetile sopstvenom opstanku i da “nisu uspjele da isporuče podršku potrebnu radi pomoći zemljama u razvoju u ova opasna vremena”.
Gutereš je kritikovao ogromne nejednakosti u bogatstvu, ali i druge, povezane s rasom, rodom, klasom i mjestom rođenja.
– Najbogatijih 26 ljudi na svijetu ima bogatstva kao polovina svjetske populacije – kazao je generalni sekretar UN-a.
On je rekao da se te nejednakosti vide u odgovoru na pandemiju, pošto se vlade, kompanije i pojedinci optužuju da su prijeko potrebne zalihe medicinskog materijala i opreme nakupovali za sebe.
– Nejednakost počinje na vrhu, u globalnim institucijama. Rješavanje problema nejednakosti mora da počne njihovom reformom – naveo je Gutereš.
On je ponudio neka rješenja, rekavši da je potrebna nova generacija socijalne zaštite, uključujući univerzalnu zdravstvenu zaštitu, a možda i univerzalni osnovni prihod, prenijela je Beta.