Cijene na tržištu svakodnevno rastu, što za posljedicu ima udar na budžet građana. Privremene ekonomske mjere koje sprovodi država ne daju rezultate, te je neophodno promijeniti ekonomsku politiku, smatraju u Centru za zaštitu potrošača. Dodaju da zakon koji štiti prava potrošača postoji, ali je neophodno razviti bolje pravne mehanizme kontrole i zaštite.
Nezaustavljivi rast cijena na tržištu posljedica je mnogobrojnih razloga, a kao bitan faktor izdvaja se uvezena inflacija, i to što je Crna Gora uvozno orijentisana ekonomija, smatraju iz Centra za zaštitu potrošača.
“Onda se svi ti negativni trendovi na svjetskom tržištu prelivaju i u Crnu Goru, koja nema dovoljno razvijenu privredu i ekonomiju da odgovori tim izazovima. Pokušavalo se sa privremenim mjerama, i to svakako jeste jedan od načina”, pravni zastupnik centra za zaštitu potrošača Željko Tomović.
Međutim, Tomović smatra da privremena rješenja nemaju dugoročnu primjenu i nijesu dala očekivane rezultate. Posljedice negativnih ekonomskih trendova najviše trpe građani i njihovi budžeti, kaže Tomović, dodajući da je potrebna promjena ekonomske politike.
“Ono što bi primarno trebalo raditi jeste osnažiti domaće proizvođače, učiniti ga konkurentnim na tržistu, jer je taj proizvod i boljeg kvaliteta od uvoznih. Na taj način bismo bili otporniji na neke periode kriza”, rekao je Tomović.
Građani mogu uticati na zaštitu potrošačkih prava putem prigovora i reklamacije proizvoda. Prodavac ima zakonsku dužnost da na iste odgovori u roku od 8 dana. Ipak, zaključuje Tomović, neophodno je razviti mehanizam pravne zaštite kako bi se potrošačka prava više poštovala i na taj način Crna Gora postala potrošačko tržište kakvo je zapisano u njenim zakonima.
Gradski.me