retjerana birokratija košta Njemačku i do 146 milijardi eura godišnje u izgubljenoj ekonomskoj proizvodnji, pokazuje najnovija studija koju je danas objavio minhenski Institut za ekonomska istraživanja IFO.
Proračuni su zasnovani na takozvanom indeksu birokratije koji daje višedimenzionalnu sliku administrativnog opterećenja u raznim državama, posebno u oblastima relevantnim za privredu i kompanije.
Inspiracija za Njemačku je, između ostalog, Švedska koja ima najniži indeks birokratije od svih zemalja koje su obuhvaćene istraživanjem.
Veliki obim troškova uzrokovanih birokratijom pokazuje da su Njemačkoj neophodne hitne reforme, prokomentarisao je direktor IFO Centra za industrijsku organizaciju i nove tehnologije, Oliver Falk, prenosi Tanjug.
Prema njegovim riječima, ako bi Njemačka sustigla Dansku u pogledu digitalizacije javne uprave, njena ekonomska proizvodnja bi godišnje porasla za 96 milijardi eura.
Izvršni direktor Industrijske i privredne komore za Minhen i Gornju Bavarsku Manfred Gesl je istakao da je potrebno uvesti “hitan moratorijum” na birokratiju, navodi se na sajtu IFO.
“Svi zahtjevi za provjeru i dokumentaciju, obaveze izveštavanja i statistički izvještaji, sve stalne izmjene zakona, zahtjevi za zaštitu podataka i dugotrajne administrativne procedure moraju se pažljivo ispitati, značajno pojednostaviti i u nekim slučajevima potpuno ukinuti, kako u Berlinu, tako i u Briselu”, dodao je Gesl.