Više od 200 najvećih svjetskih kompanija koje su uvrštene na berzu predviđaju da bi ih klimatske promjene mogle koštati ukupno 1.000 milijardi dolara, a većinu troškova očekuju u sljedećih pet godina, stoji u utorak objavljenom izvještaju.
Rezultati istraživanja neprofitne organizacije CDP upućuju na zaključak da mnoge kompanije i dalje podcjenjuju opasnost klimatskih promjena dok naučnici upozoravaju da je Zemljin klimatski sistem na putu u katastrofu ukoliko se brzo ne smanje emisije ugljičnog dioksida.
„Većina kompanija još uvijek ima pred sobom dug put kada je u pitanju pravilna procjena klimatskih rizika”, rekla je direktorica klimatskih promjena CDP-a Nicolette Bartlett koja je ujedno i autorka izvještaja.
CDP, osnovan početkom 2000-ih pod nazivom Carbon Disclosure Project (Projekt objave podataka o emisiji ugljen dioksida) uživa veliki ugled u rastućoj koaliciji aktivističkih grupa, upravitelja fondova, centralnih banaka i političara koji vjeruju da globalno otopljavanje predstavlja sistemski rizik rizik za finansijski sistem.
Pozivajući izvršne direktore da se suoče s rizicima za svoje poslovanje, zagovornici transparentnijeg izvještavanja o emisijama ugljendioksida nadaju se da će podstaći dovoljno ulaganja u čišće industrije kako bi se postupno smanjile emisije ugljendioksida i ispunili globalni klimatski ciljevi.
U najnovijem istraživanju CDP je analizirao podatke iz 215 najvećih kompanija, od Applea i Microsofta do Unilevera, UBS-a, Nestlea, China Mobilea, Infosysa, Sonya i BHP-a.
Kompanije očekuju ukupno 970 milijardi dolara dodatnih troškova zbog faktora kao što su više temperature, haotične vremenske prilike i cijene emisija staklene bašte. Otprilike polovinu tih troškova smatraju „vjerovatnima do gotovo izvjesnima”.
Mnoge kompanije uviđaju i veliku potencijalnu prednost ako se svijet dekarbonizuje na vrijeme i time spriječi najcrnje klimatske scenarije, koje naučnici smatraju egzistencijalnim rizikom za industrijsku civilizaciju.
Kompanije obuhvaćene CDP-ovim istraživanjem, ukupne tržišne kapitalizacije od oko 170 milijardi dolara, procjenuju te prednosti na nekih 2.100 milijardi dolara, ukljućujući neočekivano snažnan rast potražnje za električnim vozilima i ulaganja u obnovljive izvore energije.