Bliži se sedamdeseti rođendan Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), ali ova institucija u posljednje vrijeme nema mnogo razloga da bude u slavljeničkom raspoloženju. Mučno pokretanje programa grčkog spasavanja, a potom i njegova loša realizacija, doveli su u pitanje kredibilitet MMF i pred članovima eurozone.
Neophodno je napraviti korak ka uvođenju potpune transparentnosti MMF, onako kako je to učinjeno sa centralnim bankama tokom devedesetih, kaže se u najnovijem komentaru Gabrijela Sterna iz Oxford Economics.
“Revolucija transparentnosti je neophodna i zapravo lako izvodljiva”, navodi u svom komentaru Stern i kao najbolji primjer za svoje riječi navodi slučajeve centralnih banaka sa početka devedesetih, koje su uvele internu reorganizaciju i radikalnu transaparentnost, i na taj način transformisale sebe uprkos velikim institucionalnim preprekama. Sličnost između njihovog načina poslovanja prije reformisanja i MMF danas je zapanujujuća, navodi autor teksta.
Evropa je uporedo sa finansijskom doživjela i zakonodavnu krizu, a MMF deli odgovornost za nastanak obije. Ova nadzorna institucija nije predvidela krizu, a kasnije, kada je ona već izbila, nije uspjela da zadrži širenje njenih negativnih dejstava svojim finansijskim mehanizmima. MMF je umanjio prognozu grčkog BDP-a za nevjerovatnih 22% u samo 18 mjeseci (odnsono više od 1% mjesečno), a slične greške je u posljednje tri godine načinio i u izračunavanju BDP- a Kipra, Italije, Španije, kao i nekih uspješnijih ekonomija eurozone, kao što su Njemačka i Francuska. Sa tako ogromnim greškama veoma je teško donositi ispravne odluke kada je u pitanju određivanje visine pomoćnih sredstava i nacionalnih budžeta, piše Gabrijel Stern.