Klimatske promjene će vjerovatno donijeti sigurnosne i zdravstvene rizike za više od 70 posto radne snage širom svijeta, prema izvještaju Ujedinjenih naroda.
Međunarodna organizacija rada (MOR) je u ponedjeljak ocijenila da prijeti „koktel opasnosti“. MOR, koja je dio UN-a, procjenjuje da je 2,4 od 3,4 milijarde radnika u svijetu već izloženo prekomijernoj toploti u nekom trenutku tokom svog radnog vremena. Ovo posebno važi za ljude koji rade u poljoprivredi ili drugim poslovima na otvorenom.
Od posljedica prevelike vrućine tokom rada, svake godine umre skoro 19.000 ljudi, navodi organizacija. Najveću opasnost predstavljaju vrućina i UV zračenja, prenijela je DPA.
Problem je i rad tokom ekstremnih vremenskih prilika, na primer za ribare. Takođe, radnike hitne pomoći i timove za čišćenje nakon katastrofa. Ljudi koji rade na otvorenom također su sve više izloženi riziku od parazita koji se, zbog klimatskih promijena, šire u većim područjima.
Veza klimatskih promena i određenih bolesti je već prepoznata. Na primjer rak kože, kardiovaskularne ili respiratorne bolesti, kao i makularna degeneracija koja može dovesti do uništenja vida.
MOR je pohvalila Njemačku zbog propisa prema kojima poslodavci moraju osigurati zaštitnu odjeću zbog rizika od UV zračenja. OSim toga, od 2015. neki oblici raka kože vode kao profesionalne bolesti.
„Jasno je da klimatske promjene već izazivaju značajne dodatne zdravstvene rizike za radnike“, rekla je Manal Azzi iz MOR-a, prenosi Biznis.rs.