Loše držanje vas slabi mentalno i čini da se osjećate umorno. Pravilno držanje vas mentalno aktivira, brže razmišljate, preduzimljivi ste i vrijedni, a samim tim imate više samopouzdanja.
Koliko ste samo puta za nekoga ko stoji povijeno, krivo ili pogrbljeno pomislili da sa njim nešto nije u redu? Ili ima zdravstveni problem, ili je nesiguran u sebe ili je samo nemaran prema svom tijelu. Svakako na vas nije ostavio pozitivan utisak.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Nepravilno držanje ne znači samo potencijalni problem sa kičmom, karlicom ili stopalima. Ovakvo držanje (pogrbljeno, opušteno, ’malaksalo’ sa rukama u džepovima, nakrivljeno u stranu) šalje poruku da niste dovoljno sigurni u sebe i da vam nije stalo do sebe i svog tijela (kako će vam tek stati do drugih?).
Pravilno stajanje, hod i sjedenje se može naučiti za veoma kratko vrijeme. Samo je u početku potrebno osvijestiti svoje tijelo, osjetiti šta znači biti u pravilnom položaju, i vremenom će postati navika koje nećete biti ni svjesni (ali će zato okolina primijetiti i te kakvu pozitivnu promjenu).
Kako da znate da stojite pravilno?
Zauzmite pozu sa stopalima u širini ramena. Stanite stabilno. Zatim se lagano naginjite napred tako da osjetite cijelu težinu tijela na prstima. Zatim se polako naginjite unazad (kao da balansirate) i cijelu težinu prebacite na pete. Bitno je da budete opušteni, da ramena povučete unazad, a grudni koš isturite napred. Imaćete osjećaj da vam telo ’visi’ i da kičma nosi cijelu težinu. U ovoj pozi se polako vraćajte kako biste se oslonili na cijela stopala. Poza koju ćete zateći je pravilno držanje sa pogledom ispred sebe i bradom paralalenom sa podom. Ruke nikako ne idu u džepove, već pored tijela (sa rukama u džepovima telo je uglavnom ’oklembešeno’).
Kako da pravilno hodate?
Pošto stojite pravilno, osvijestili ste osjećaj kada vaše tijelo zauzima pravilnu pozu, zakoraknite. Jednom nogom zakoračite od pete ka prstima i u isto vrijeme se odupirite prstima druge noge, kao da se odgurujete. I svaki sljedeći korak tako s tim da, dok hodate, vodite računa da težinu tijela osjećate u srednjem dijelu stopala. (Ako brže hodate, dodajte samo pokrete ruku koje su u laktovima savijene pod 90 stepeni i to bez šaka stisnutih u pesnice).
Provjereno je i dokazano da za kratko vrijeme možete da naučite da pravilno i stojite i hodate. U početku, kad god možete, mislite o tome i korigujte tijelo. Vidjećete da će, kako dani prolaze, biti sve lakše i sve ćete manje misliti o pravilnom držanju tijela, a za mjesec dana imaćete sasvim novo, zdravo i pravo držanje.
Bizlife/Savjeti Charu Chondre, instruktora joge i autora knjiga o jogi i značaju pravilnog držanja