Kao što je tijelu potrebna rekreacija, tako i mozak vapi za ‘treningom’. Da bi bio u kondiciji mora redovno da vježba. Ako ga koristite na pravi način, izoštrićete memoriju, logiku, pamćenje i fokus, dakle, velike su šanse da povećate svoj koeficijent inteligencije (IQ). Međutim, ukoliko svoj mozak mučite štetnim hemikalijama, lošim sadržajima sa TV ekrana ili nezdravom ishranom, sposobnost da razmišljate i učite znatno će opasti.
Što manje gledajte televiziju. Glavni problem kod redovnog gledanja TV programa je što gledalac ne koristi sve svoje mentalne kapacitete. Posle određenog vremena neizbežno se osjeća umor i isrcpljenost baš kao poslije napornog treninga s tim što nema nikakvih koristi po zdravlje. Pored toga što svjetlo TV ekrana zrači i šteti očima, loše utiče i na koncentraciju, a remeti i dobar san. Ukoliko ste već TV zavisnik, potrudite se da vrijeme provodite uz kvalitetan program – naučne emisije, dokumentarce o istoriji i umjetnosti, sve što pokreće moždane fijuge i logiku.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Budite fizički aktivniji. Pored mentalne vježbe, potrebno je i da ste fizički aktivni. Vježbajte. Trčanje, košarka, vožnja biciklom, duga šetnja, šta god vam prija i opušta vas. Trening će pročistiti organizam, a talas zdrave energije napuniće mozak baterijama i učiniti ga spremnijim za intelektualne izazove. Mnoga istraživanja dokazuju vezu između redovnog vježbanja i mentalnog kapaciteta, produktivnosti i kreativnosti. Hoće li vas cio dan proveden u teretani učiniti pametnijim? Ne baš, ali ukoliko taj isti dan provedete sjedeći bez fizičke aktivnosti, svojoj ćete mentalnoj kondiciji učiniti samo lošu uslugu.
Čitajte zahtjevnije knjige. Ako želite da razvijate svoju memoriju, poradite na logici, zaključivanju i bržem razmišljanju, čitajte knjige koje zahtijevaju dodatnu pažnju i fokus. Čitanje klasičnih romana može da promijeni pogled na svijet i oplemeni i obogati vokabular, ali ‘stručnija’ literatura na vašu mentalnu kondiciju djeluje mnogo konkretnije. Vremenom će stručna i izazovna literatura postati vaša rutina i potreba – hrana neophodna vašem mozgu.
Ko rano rani… Idite ranije na spavanje, kako biste mogli i ranije da ustanete. Nespavanje je najgori neprijatelj vašem mozgu, a duže spavanje će učiniti da ustanete ošamućeni i još pospaniji. Rano buđenje daje produktivnije sate rada i povećava mentalnu oštrinu. A, ukoliko vas sustigne dnevni umor, kratka dremka od dvadesetak minuta pravo je osvježenje.
Dajte oduška svojim mislima. Isključite se na trenutak. Eliminišite svu buku i sve što vas ometa kako biste bili sami sa svojim mislima. Organizujte svoje misli i prioritete. Na taj način imaćete bolju sliku o tome šta je važno, a šta nije. Nebitne stvari vam neće više smetati, a vaš mozak biće slobodan i rasterećen.
Ove tehnike možda nisu revolucionarne, ali ukoliko ste voljni da ih se pridržavate bićete nagrađeni povećanom mentalnom oštrinom i boljom memorijom i to za iznenađujuće kratko vreme, piše Bizlife.