Iako danas optužuju Kinu za industrijsku špijunažu, Amerikanci svoj početni privredni uspjeh u velikoj mjeri duguju krađi tuđih ideja, piše Njujorker.
Vašington je prošlog mjeseca optužio kinesku vojsku za ekonomsku špijunažu. Krađa poslovnih ideja od američkih kampanija omogućila je Kini da nelegalno saborita stranu konkurenciju i otvori vrata za uspjeh svojih kompanija na međunarodnom tržištu, ocijenio je američki državni tužilac Erik Holder.
Međutim, kako podsjeća magazin Njujorker, Sjedinjene Države svoj početni ekonomski uspjeh duguju upravo industrijskoj špijunaži.
“Sjedinjene Države postale su svjetski industrijski lider tako što su nezakonito prisvajale mehaničke i naučne inovacije iz Evrope“, naveo je istoričar Doron Ben Atar u svojoj knjizi “Trgovačke tajne“.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Krajem osamnaestog i početkom devetnaestog vijeka, američki idndustrijski špijuni tumarali su Velikom Britanijom, tražeći ne samo nove mašine, već u obučene radnike koji bi mogli njima da upravljaju. Jedan od tih zanatlija bio je i Semjuel Slejter, često nazivan “ocem američke industrijske revolucije“. U SAD je emigrirao 1789, lažno se predstavljajući kao zemljoradnik, da bi sa sobom donio neposredno znanje o Arkrajtovoj mehaničkoj predjelici, i otvorio prvu fabriku tekstila na vodeni pogon u Americi.
Dvije decenije kasnije, američki biznismen Frensis Kabot Louvel uspio je da se ušunja u veliki broj britanskih fabrika, i uspio je da memoriše planove Kartrajtovog električnog razboja. Kada se vratio u Ameriku napravio je svoju verziju razboja i postao najuspješniji industrijalac svog vremena.
Američke vlasti su često ohrabrivale takvu pirateriju. Prvi američki ministar finansija, Aleksandar Hamilton, je u svom izvještaju u industriji 1791. odao priznanje onima koji su u SAD iz drugih zemalja donijeli “inovacije i tajne od nevjerovatne važnosti”. Vlade saveznih država su finansirale uvoz švercovanih mašina, a iako su federalni patenti bili garantovani samo autorima originalnih pronalazaka, Ben Atar ukazuje da su u praksi Amerikanci uveliko dobijali patente za tehnologiju koju su iskopirali iz inostranstva.
Piraterija je i tada bila kontroverzno pitanje. Velika Britanija je, na primjer, imala stroge zakone proziv izvoza mašina, a kvalifikovanim radnicima je bilo zabranjivano da emigriraju. Zanatlije koje su uspjele da pobegnu rizikovale su da izgube svu imovinu, a bivali su optuženi i za izdaju.
Najpoznatiji američki industrijski špijun, Tomas Diges, više puta je završavao u britanskim zatvorima zbog svojih akrivnosti, a Džordž Vašington je često hvalio njegovu aktivnost i revnost.
Nije da i sami Britanci nisu imali dugačku istorju piraterije. Tomas Lomb je 1719. u Derbiju izgradio postrojenje koje se često naziva prvom britanskom fabrikom, i to nakon što je njegov brat sačinio nezakonite dijagrame jedne italijanske fabrike svile. Lomb je kasnio dobio čak i titulu viteza. U devetnaestom vijeku je britanska Istočno-indijska kompanija sprovela jednu od najuspješnijih akcija industrijske špijunaže ikada – u Kinu su poslali botaničara koji je uspio da ukrade tehnologiju obrade lišća čaja (koja je iznenađujuće komplikovana), kao i veliku kolekciju biljki čaja. To je omogućilo Britancima da uzgaja čaj u Indiji, čime je razbila kinesku dominaciju na tržištu.
Danas su se stvari promijenile. Sjedinjene Države postale su najveći zagovornik jačanja zaštite prava na intelektualnu svojinu, što je prema njihovom stavu, od ključne važnosti za ekonomski rast. Istorija međutim pokazuje da ekonomski efekti industrijske piraterije nisu tako jednostavni. S jedne strane, patenti i trgovinske tajne mogu da podstiču ljude na inovacije. Ukoliko shvatite da će Kina izvjesno iskopirati vaš novi izum, nećete se odlučiti da investirate vrijeme i novac u taj proizvod. S druge strane, patenti i trgovinske tajne ograničavaju rasprostranjenost novi tehnologija, i ponekad usporavaju tehnološki napredak, dok ga kopiranje ubrzava.