Prema Interpolovim podacima, prošle je godine u Hrvatskoj zabilježeno čak 18.483 provala, od čega njih 6.849 otpada na provale u kuće i stanove te vikendice.
Iako brojke upozoravaju, a osiguranje imovine može se ugovoriti već od 1,40 kuna dnevno (ispod 0,2 eur), prosječni Hrvat za osiguranje imovine izdvaja samo 17 eura godišnje, dok prosječni Evropljanin godišnje na osiguranje imovine troši 530 eura, stoji u saopštenju Grawe osiguranja.
Provalne krađe u kuće i stanove u 2013. godini bilježe porast od 7,6 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok provale u vikendice takođe bilježe porast i to od 2,3 posto. Podaci su to koji upućuju kako je nepovoljna ekonomska situacija dovela do povećanog broja kaznenih djela u kojima se otuđuje imovina, procjenjuju iz Grawe osiguranja.
Savjeti za odlazak na more uglavnom se svode na zatvaranje prozora, zaključavanja vrata, ostavljanja ključa susjedima ili rodbini koji će redovno prazniti poštanski sandučić i slično. Osim prevencije u takvom smislu, postoje ozbiljniji načini zaštite imovine od provalnih krađa, i ne samo od provalnih krađa.