Ministri finansija eurozone postigli su rano jutros dogovor oko načina finansiranja mehanizma za gašenje banaka, prije nego one nanesu štetu široj ekonomiji.
Ministri, međutim, nisu željeli da preciziraju detalje njihovog dogovora, navodeći da su pojedine razlike opstale, a naročito između Francuske i Njemačke u pogledu sprovođenja tog dogovora, prenosi Frans pres.
Na pitanje da li je postignut dogovor o finansiranju Mehanizma jedinstvenog rešenja (MJR), organa koji bi imao ovlašćenja da ugasi posrnule banke i spriječi da se problemi iz finansijskog sektora preliju u realnu ekonomiju, predsjedavajući Evrogrupom Jerun Dajselblum je rekao: “Prešli smo veoma dug put u pogledu odrambenog mehanizma”.
Ne želeći da pruži dodatne detalje, Dajselblum je samo rekao da je dosta toga ostvareno, što uliva optimizam uoči današnjeg sastanka sa još 11 ministara finansija iz zemalja koje nisu članice eurozone, i na kom bi to pitanje trebalo da bude finalizovano.
[widgets_on_pages id=”Baner”]
Njemački ministar finansija, Volfgang Šojble, napustio je sedmočasovnu sjednicu, uz kratak komentar da je napredak ostvaren.
Prema ocjenama evropskog komesara za ekonomska pitanja, Olija Rena, na sastanku je postignut zajednički dogovor o odrambenom mehanizmu, što će otvoriti put za osnivanje bankarske unije, novog regulatornog okvira koji će nadzirati, restrukturisati i ako bude potrebno zatvarati banke, a da poreski obveznici ne snose troškove njihovog gašenja.
MJR bi funkcionisao zajedno sa već dogovorenim Jedinstvenim nadzornim mehanizmom (JNM), koji će direktno nadzirati poslovanje oko 130 banaka eurozone i indirektno, posredstvom vlada, više hiljada banaka.
MJR će, takođe, imati svoja sredstva – koja će obezbijediti same banke – i koja će biti iskorištena za pokrivanje troškova likvidacije posrnulih kreditora, prenose mediji.