Nedavno je Ekonomski fakultet Univerziteta Crne Gore u saradnji sa Agencijom za nadzor osiguranja organizovao konferenciju Dan osiguranja, a na kojoj je između ostalog saopšteno da društva za životno osiguranje u državne obveznice Crne Gore drže uloženih skoro 122 miliona eura.
U slično vrijeme na Bankaru ste mogli čitati analizu investicionih ulaganja crnogorskih banaka, koja je pobudila prilično interesovanje, imajući u vidu da je to bio jedinstven pristup da svi zainteresovani saznaju nešto više o modelima kako banke plasiraju viškove svoje likvidnosti.
Ovaj događaj na Ekonomskom fakultetu, ali i nedavno obavljeni rezultati poslovanja osiguravajućih kuća za prvih 9 mjeseci ove godine, dali su nam šlagvort da sličnu analizu odradimo i za kompanije koje se bave osiguranjem u Crnoj Gori, sa namjerom da utvrdimo gdje to one plasiraju novac prikupljen premijama osiguranja, ali prije toga ćemo odraditi kratak presjek poslovanja ovih kompanija u tekućoj godini.
TRŽIŠNO UČEŠĆE OSIGURAVAJUĆIH KOMPANIJA NA KRAJU NOVEMBRA
Najprije da istaknemo da je ukupna bruto fakturisana premija za 11 mjeseci ove godine iznosila 124 miliona eura i bila je veća za skoro 14 miliona nego za isti period prethodne godine. Od ukupne premije svega se 24 miliona eura odnosi na životna osiguranja, što ipak predstavlja godišnji rast premije ovog segmenta od 20 odsto, dok je ukupna bruto premija neživotnih osiguranja ostvarila rast za 10 odsto u odnosu na 11 mjeseci prethodne godine.
Kada je u pitanju segment neživotnog osiguranja, najveće tržišno učešće na kraju novembra mjeseca i dalje zauzima Lovćen osiguranje sa preko 37 miliona svih bruto fakturisanih premija (37,3 miliona eura), a slijedi Sava osiguranje za ukupnom bruto premijom od 21 milion eura, a prati je Uniqa osiguranje 18,5 miliona eura, dok je Generali osiguranje za 11 mjeseci ove godine fakturisalo 13,5 miliona eura bruto premije, a Grawe neživotno osiguranje 9,4 milioan eura.
Za razliku od neživotnih osiguranja, gdje kompanije već godinama drže približno identične procente tržinog učešća, situaciju je u segmentu životnih osiguranja malo drugačija, a najviše iz razloga jačanja pozicije Wiener Städtische životnog osiguranja, koje je za 4 protekle godine svoj udio u tržišnom kolaču povećalo sa 32 iz 2021. godine na čak 44,4 odsto ukupne bruto fakturisane premije u ovom segmentu na kraju prethodnog mjeseca. Tako je na kraju novembra mjeseca ova kompanija bilježila bruto premiju u iznosu od skoro 10,8 miliona, a slijede je kompanija Grawe životno sa bruto fakturisanom premijom od 6,1 milion eura (25,2 odsto tržišta životnih osiguranja) i Lovćen životno osiguranje koje je za 11 mjeseci ove godine fakturisalo skoro 6 miliona bruto premije (24,5 odsto tržišnog učešća), dok je Uniqa životno osiguranje uspjelo da fakturiše 1,4 miliona eura bruto premije (5,8 odsto tržišta).
Ako pak želimo sagledati vrste osiguranja koje najviše doprinose ovoj bruto fakturisanoj premiji, najbolje je da pogledamo tabelu u nastavku, koja je dio redovnih mjesečnih objava Agencije za nadzor osiguranja. Naime, najveći udio, kako u broju osiguranja, tako i u iznosu bruto premije odnosi se na Osiguranje od odgovornosti za upotrebu motornih vozila – preko 44 miliona eura, a bitno je istaći da ovaj segment bilježi konstantan rast koji je u ovom slučaju bio skoro 9 odsto u odnosu na novembar mjesec 2023.godine. Slična situacija je i sa brojem polisa u ovom segmetnu, koji godišne raste otprile 7,5 odsto a posljednji podatak nam govori da je na kraju novembra mjeseca bilo aktivno skoro 305 hiljada polisa za osiguranje motornih vozila, što se prilično veliki broj imajući u vidu broj stanovnika, kao i nivo privredne razvijenosti (40 hiljada polisa više nego na kraju novembra mjeseca 2022. godine)
Na drugom mjestu po broju izdatih polisa nalazi se segment Putnog osiguranja sa izdatih skoro 107 hiljada polisa, dok je Osiguranje života na drugom mjestu po iznosu fakturisane bruto premije sa 22,2 miliona eura.
Po iznosu bruto premije i broju polisa, ističu se još Osiguranja od nezgode (13,7 miliona eura premije), Osiguranja imovine (11,9 miliona eura premije), kao i Osiguranje motornih vozila (kasko sa 10,1 milion eura premije).
Ovdje je bitno istaći da uporedo sa premijom raste i broj šteta za rješavanje po zahtjevima osiguranika i to sa 71.993 za 11 mjeseci 2023. godine na 87.466 zahtjeva do kraja novembra ove godine. Na nivou sektora osiguranja ostvaren je visok nivo ažurnosti u rješavanju šteta, jer je od ukupnog broja šteta za rješavanja riješeno 78.336 što je na približno istom nivou u odnosu na isti period 2023. godine, imajući u vidu da se rješavalo i tada i sada oko 90 odsto šteta. Ukupna vrijednost riješenih šteta za period od januara do novembra ove godine iznosila je 53,2 miliona eura i bila je veća za 22 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
REZULTATI POSLOVANJA OSIGURAVAJUĆIH KOMPANIJA ZA 9 MJESECI 2024. GODINE
Iako je bruto premija kompanija generalno bilježila rast ove u odnosu prethodnu godinu, rezultati poslovanja na kraju septembra mjeseca nisu pratili taj rast. Naime, neto dobit osiguravajućih kompanija na kraju devetog mjeseca svih devet kompanija iznosila je 10,5 miliona eura i za 1 milion eura je bila niža nego u istom uporednom prošlogodišnjem periodu. Ipak, iako je kraj godine na vratima, ostalo je da kompanije izvijeste o poslovanju za posljednji kvartal, pa ćemo tek u martu mjesecu naredne godine vidjeti da li su uspjele da svojim neto rezultatom prebace rekordni godišnji profit iz 2023. godine koji je iznosio 12,2 miliona eura.
Što se tiče rezultata pojedinih kompanija, na kraju trećeg kvartala najviše razloga za zadovoljstvo imali su akcionari Lovćen osiguranja, koje je zaradilo 2,45 miliona eura, što je za 5 odsto bolji rezultat u odnosu na isti prošlogišnji period, dok je Sava osiguranje zabilježila blagi pad dobiti na 2,1 milion eura za 9 mjeseci ove u odnosu na 2,6 milioan eura za 9 mjeseci 2023. godine. Preko 1,5 miliona eura neto dobiti bilježi i Grawe životno osiguranje (skoro 17 odsto bolji rezultat u odnosu na godinu ranije), dok Generali osiguranje bilježi pad dobiti od 35 odsto na godišnjem nivou, sa uknjiženih 973 hiljade neto dobiti za 9 mjeseci ove godine (1,5 miliona eura dobit za 9 mjeseci prethodne godine).
Wiener osiguranje bilježi za skoro 50 odsto bolji rezultat tokom prva tri kvartala ove godine u odnosu na isti period prethodne godine, pa su tako u ovoj kompaniji na konto neto dobiti na kraju septembra knjižili 852 hiljade eura zarade.
Grawe osiguranje je za 9 mjeseci registrovalo 828 hiljada eura neto dobiti, dok je Lovćen životno osiguranje zabilježilo približno identičan rezulat prošlogodišnjem (800 hiljada eura), a listu završavaju Uniqa neživotno osiguanje sa 770 hiljada eura neto dobiti i Uniqa životno osiguranje sa 215 hiljada eura neto zarade.
INVESTICIONI PORTFELJI OSIGURAVAJUĆIH KOMPANIJA NA KRAJU 2023. GODINE
Kao i prilikom analize investicionih portfelja banaka, tako smo i za potrebe ovog istraživanja koristili zvanično dostupna dokumenta o poslovanju osiguravajućih kompanija, prije svega godišnje finansijske izvještaje sa izvještajem nezavisnog revizora, kao jedine izvore podataka koji nam pružaju detaljan uvid u to na koji način ove kompanije investiraju svoja sredstva i u koje specifične hartije od vrijednosti.
Imajući u vidu da su izvještaji različitih revizorskih kompanija strukturno i sadržinski različiti, morali smo pažljivo analizirati sve njih kako bi uspjeli pronaći cifre koje smo tražili, a koje se odnose na nivo ulaganja osiguranja u dužničke (i manjim dijelom u vlasničke) hartije od vrijednosti.
Na kraju septembra mjeseca u ovaj vid investicija, osiguravajuće kompanije držale su skoro 233 miliona eura, a što je predstavljalo skoro 68,8 odsto ukupnih sredstava sektora osiguranja, što je inače prosjek već 5 posljednjih godina. Ova cifra je na kraju prethodne godine bila manja za 20-ak miliona eura, a u nastavku donosimo grafik koji predstavlja kretanje investirane sume u hartije od vrijednosti u periodu od kraja 2019. godine pa do 30. septembra ove godine.
Kao što se vidi na grafiku, osiguravajuće kompanije iz godine u godinu povećavaju nivo svojih ulaganja u hartije od vrijednosti, dok je u posljednjem izvještajnom periodu vrlo upečatljiv povećan iznos investicija na kratak rok (do godinu dana) u odnosu na ranije periode. Tako na kraju septembra mjeseca, svih 9 osiguravajućih kompanija su na dugi rok u vrijednosne papire imale investirano skoro 156 miliona eura, dok su istovremeno u svojim bilansima evidentirale više od 77 miliona eura vrijedne dužničke vrijednosne papire sa rokom dospijeća do godine dana. Bitno je istaći da prihodi od svih ovih finansijskih ulaganja u značajnoj mjeri utiču na poslovanje osiguravajućih kompanija i u konačnom na ostvarenu dobit.
Pregled vlasništva osiguravajućih kompanija nad hartijama od vrijednosti donosimo u nastavku (po abecednom redosljedu naziva kompanija), a na osnovu navedenih izvora podataka – godišnjih revizorskih izvještaja:
Generali osiguranje Montenegro AD
Kada su u pitanju dugoročne investicije Generali osiguranja, one su na kraju prethodne godine iznosile 18,5 miliona eura i u potpunosti su bile plasirane u obveznice koje je izdala Vlada Crne Gore, bilo na domaćoj ili međunarodnim berzama. Što se tiče kratkoročnih investicija, najveći iznos se odnosio na hartije od vrijednosti koje je izdala Republika Francuska, skoro 1 milion eura, dok je po 100 hiljada eura Generali plasirao u obveznice Austrije i Crne Gore.
Grawe osiguranje AD
Portfelj hartija od vrijednosti Grawe životnog osiguranja plasiranih na dugi rok iznosio je na kraju prethodne godine 67 miliona eura i skoro cijeli je bio plasiran u obveznice Crne Gore, osim jednim manjim dijelom od 1,4 miliona eura koje je ova kompanija investirala u obveznice njemačke Landesbank Baden-Wuerttemberg i 400 hiljada eura investiranih u obveznice Banke Novog Zelanda.
Kratkoročni portfelj, ukupne vrijednosti od skoro 700 hiljada eura, plasiran je bio u obveznice Deutsche Bank AG i obveznice Aegon Bank NV.
Grawe neživotno osiguranje AD
Dugoročni portfelj hartija od vrijednosti kompanije Grawe neživotno osiguranje je na kraju 2023. godine iznosio 9,5 miliona eura i najvećim dijelom je bio plasiran u obveznice Crne Gore, dok je 1,5 miliona eura ova kompanija plasirala u obveznice Poljske, Hrvatske, Banke Novog Zelanda i slovačke Vseobecna Uverova Banke.
Za razliku od ostalih kompanija, Grawe neživotno osiguranje na bilansnim kategorijama investicija na kratak rok držalo evidentirane akcije kompanija, ali ne i obveznice, u iznosu od 80 hiljada eura svega.
Lovćen osiguranje AD
Dugoročni portfelj vrijednosnih papira Lovćen neživotnog osiguranja na kraju prethodne godine vrijedio je 19 miliona eura, od čega se manji dio (375 hiljada eura) odnosilo na akcije kompanija, a ostatak je bio uložen u obveznice Crne Gore, dok je 500 hiljada eura bilo plasirano u obveznice Njemačke.
Što se tiče kratkoročnog portfelja, isti je iznosio 9,4 miliona eura na kraju prethodne godine, a osim obveznica Crne Gore, u njegovoj strukturi je bilo obveznica Njemačke, Francuske, Španije, Italije, Njemačke razvojne banke…
Lovćen životna osiguranja AD
Investicioni portfelj Lovćen životnog osiguranja plasiran na dugi rok, čija je vrijednost na kraju prethodne godine bila 7 miliona eura, se u potpunosti sastojao od obveznica Crne Gore, uz izuzetak 29 hiljada eura vrijednih akcija Prve banke Crne Gore, dok je na kontu kratkoročnih finansijskih ulaganja ova kompanija knjižila 350 hiljada eura vrijedne obveznice Njemačke.
Sava Montenegro AD
Sava osiguranje je u obveznice Crne Gore različitih rokova dospijeća na kraju prošle godine držala investirano 15,5 miliona eura, dok je u dijelu kratkoročnih investicija 2,2 miliona eura plasirala u obveznice Njemačke.
Uniqa neživotno osiguranje AD
Uniqa neživotno osiguranje je kompletan svoj portfelj, ukupne vrijednosti 16,5 miliona eura plasirala isključivo u obveznice Crne Gore, različitih rokova dospijeća.
Uniqa životno osiguranje AD
Identičnu investicionu strategiju primjenjivalo je tokom prethodne godine i Uniqa životno osiguranje, čiji portfelj je na 31. decembar iznosio 13 miliona eura i u potpunosti bio investiran u obveznice Crne Gore.
Wiener Stӓdtische životno osiguranje AD
Portfelj Wiener osiguranja plasiran u obveznice Crne Gore je na kraju prethodne godine iznosio skoro 33 miliona eura, a ovo je jedina kompanija koja je osim ulaganja u obveznice i akcije, tokom prethodne godine ulagala u jedinice investicionih fondova, iako je vrijednost tih plasmana iznosila svega 16 hiljada eura.
Osiguravajuće kompanije – vlasnice 10 odsto državnog duga crne gore emitovanog na berzi
Od 212 miliona eura koje su sve osiguravajuće kompanije na kraju prethodne godine imale plasirano u razne vrste hartija od vrijednosti, najveći dio se odnosio na dužničke hartije – obveznice koje je emitovala država Crna Gora, tj Ministarstvo finansija. Više od 92 odsto ovog iznosa, skoro 196 miliona eura, osiguranja su investirala u vrijednosne papire države Crne Gore. Ako posmatramo ukupan dug koji je država Crne Gore imala emitovano u vidu obveznica na kraju prethodne godine (1,9 milijardi eura), dolazimo do zaključka da su domaće osiguravajuće kompanije bile vlasnice jedne desetine državnog duga koji se nalazi u izdatim hartijama od vrijednosti!